Targi WorldFood Poland

Zobacz video

Podsumowanie targów WorldFood Poland 2022 – informacja prasowa

Największe targi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone sektorowi spożywczemu WorldFood Poland odbyły się w dniach 5-7 kwietnia 2022 r. w Expo XXI  w Warszawie. Już po raz ósmy, mimo wielu przeciwności, organizatorzy połączyli całą branżę w trakcie jednego wydarzenia.

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy targów starali się odpowiedzieć na największe potrzeby oraz wyzwania dotyczące sytuacji rolno-spożywczej w Polsce. Podczas debaty inauguracyjnej udział wzięli: Maciej Golubiewski (szef gabinetu komisarza UE ds. rolnictwa) oraz Norbert Kaczmarczyk (Pełnomocnik Rządu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych), Andrzej Gantner (Wiceprezes Zarządu Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców), Witold Choiński (Prezes Zarządu Związku Polskie Mięso), Maciej Ptaszyński (Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Handlu) oraz Łukasz Ambroziak z Zakładu Ekonomiki Agrobiznesu i Biogospodarki, a moderatorem dyskusji był Andrzej Wierzchoń z Wiadomości Spożywczych.  Eksperci zastanawiali się nad realnym wpływem konfliktu Rosja-Ukraina na bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce i Europie oraz wspólnie stwierdzili, że Polska jest bezpiecznym obszarem jeśli chodzi o produkcję żywności, przodując w eksporcie żywności, ale należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o wzrost cen, które w obecnej sytuacji są nieuniknione.
Razem z FoodTalks przeprowadzone zostały rozmowy na temat przyszłości branży spożywczej. Emilia Hahn, Prezes Zarządu PR Hub wraz z panelistami omówiła działanie Systemu Nutr-Score i jego wpływ na branżę rolno przetwórczą. Nie zabrakło również dalej mocno utrzymującego się trendu eko, żywności funkcjonalnej i kategorii BIO. Karol Przybylak z Biokuriera omówił najnowsze dane z raportu Koalicji na Rzecz BIO oraz temat e-commerce dla produktów ekologicznych.  W kolejnej  prelekcji Żaneta Geltz z magazynu Hipoalergiczni podkreśliła znaczenie niezależnej wiedzy naukowej niezbędnej do produkcji żywności. Drugi dzień konferencji obfitował w wiele merytorycznych treści. Pojawił się m.in. temat trendów konsumenckich w zestawieniu z kategorią żywności i napojów 2022, który przybliżyła Honorata Jarocka z Mintel,  temat zafałszowań żywności przedstawili: Janusz Olejnik, Magdalena Wolska oraz Michał Snopkiewicz z FoodFakty. Nie zabrakło również fachowej wiedzy na temat znaków towarowych, dodatków do żywności oraz rynku e-commerce.

Oprócz konferencji oraz debat, które poruszyły bieżące problemy sektora FMCG, WorldFood Poland to przede wszystkim stoiska targowe wielu firm. Podczas tegorocznej edycji odwiedzający mogli zobaczyć ponad 250 stoisk wystawców z całego świata, w tym pawilony narodowe Sri Lanki, Tajlandii, Tunezji, Korei, Grecji oraz specjalny sektor Bellavita i Iberica z szeroką ofertą produktów spożywczych i alkoholi z Włoch i Hiszpanii. Mimo sytuacji geopolitycznej na targach nie zabrakło przedsiębiorców z Ukrainy. Na uwagę zasługują także pokazy kulinarne najlepszych kucharzy, a także program Pizza Academy prowadzony przez wystawców z Włoch.

Konkurs o Złoty Medal Targów WorldFood Poland

Jak co roku, ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs o Złoty Medal Targów WorldFood Poland, w którym Jury testowało, aż 153 produkty. W tym roku w gronie Jury gościliśmy decydentów z sieci handlowych: Mirosława Oleksieja z Grupy Chorten, Justynę Rytel-Andrianik z Carrefour, Bartosza Petera z sieci Selgros, Renatę Kazimierczak eksperta z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW oraz Prezesa Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni Jarosława Uścińskiego. Złote Medale otrzymało 10 produktów w różnych kategoriach, a dodatkowo 6 produktów zostało wyróżnionych nagrodą specjalną.

Zwycięzcy:

Debiut Targowy
Borówka w czekoladzie Cocoa Berry – Alta Saska

Innowacje
Roślinne klopsiki z czerwoną cebulką i tymiankiem – OneDayMore

Złoty Medal

 • Pyrsk jabłko – pigwowiec – Browar Zamkowy „Racibórz”
 • Chrupiące owocożelki malinowe w kształcie rybki Kiddylicious – Stewiarnia
 • Śledź tradycyjny z porem – Perła Rybki Premium
 • Chilli Sin Carne roślinne – Primavika
 • Bezglutenowy chleb pełne ziarno – Balviten
 • Olamar Olej z nasion amarantusa – suplement diety – Szarłat
 • Proud Irish Whiskey Single Malt – GF
 • Jasmeen – 7 Przypraw – Levant Foods

Wyróżnienia

 • Pierożki samosa – Sadat
 • Granola orzechowa z miodem, pyłkiem pszczelim i propolisem – Gospodarstwo Pasieczne Tomasz Łysoń
 • Izraelska koszerna oliwa z oliwek Sindyanna Extra Virgin – Viands
 • Herbatka owocowa Witaminki Liofilizowana Eko – Dary Natury
 • Berroxin Gummies – Aronpharma
 • Nalewka Cztery Pory Roku – Nalewki Staropolskie Karol Majewski i Wspólnicy

W czasie trwania targów WorldFood Poland udało się z sukcesem zrealizować program VIP-Buyer, w którym połączyliśmy za pomocą platformy online kupców z Wystawcami, a następnie zaaranżowaliśmy około 200 spotkań B2B w specjalnie wyznaczonej strefie do matchmakingu. W spotkaniach wzięli udział kupcy z sieci handlowych Auchan, Carrefour, Biosklep, Barbora, cateringu NFTY oraz specjaliści ds. zakupów z Wietnamu i Rumunii.

Ostatniego dnia targów odbyła się zbiórka żywności współorganizowana z Bankiem Żywności SOS w Warszawie, dzięki której udało się zebrać aż 700 kg produktów spożywczych na rzecz potrzebujących z Ukrainy. Organizatorzy chcieliby serdecznie podziękować Wystawcom za przekazane dary, które będą dystrybuowane potrzebującym przebywającym na terenie Polski.

Już teraz zapraszamy wszystkich do kolejnej edycji targów WorldFood Poland, która odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia 2023 r. w EXPO XXI Warszawa.

Więcej informacji: https://www.worldfood.pl/

Portal Jedz Dobrze na targach WorldFood Poland 2022

Podczas 3 dni tegorocznych targów WorldFood Poland była też nasza ekipa: Piotr Rutkowski (redaktor naczelny), Aleksandra Luba-Stępińska (dietetyk) oraz Marcin Młynarski (operator kamery). Nawiązaliśmy wiele ciekawych kontaktów z producentami żywności. A przy tym skosztowaliśmy ich przysmaków 😎 To był dobry i owocny czas. I mamy nadzieję, że spotkamy się na targach WorldFood przy następnej edycji.

Poniżej krótka fotorelacja z targów 👇

Zobacz nasze inne wpisy 👇