Chleb razowy

Chleb z mąki z pełnego przemiału

Składniki:

  • 2 szklanki mąki żytniej z pełnego przemiału
  • 2 szklanki mąki z samopszy z pełnego przemiału
  • 1,5 szklanki letniej wody
  • 3 łyżki zakwasu*
  • łyżka soli

Sposób przygotowania:

Składniki umieścić w naczyniu. Dokładnie wyrobić. Odstawić na godzinę w temperaturze pokojowej. Sprawdzić ręką gęstość i ewentualnie ją skorygować dodając wodę lub mąkę tak, żeby było stosunkowo gęste. Wlać do foremki, przykryć ściereczką i odstawić na 10 godzin w ciepłym miejscu, żeby wyrosło. Piec w temp. 190 stopni przez 1,25 h. Po upieczeniu chleba wyłączyć piekarnik i uchylić drzwiczki, żeby chleb powoli ostygł.

*Przygotowywanie pierwszego zakwasu żytniego:

1. Do wyparzonego naczynia szklanego, na przykład słoika, należy wsypać ok. 60 g mąki żytniej (z pełnego przemiału) oraz wlać tyle samo letniej wody. Wymieszać drewnianą łyżka i odstawić w ciepłym, nieprzewiewnym miejscu.

2. Następnego dnia należy „dokarmić” zaczyn, czyli dodać kolejną porcję ok. 60 gramów mąki żytniej (z pełnego przemiału) i tyleż samo wody oraz wymieszać zaczyn drewnianą łyżką. Czynności te należy powtarzać jeszcze dwa razy, co dwa dni. Zakwas jest gotowy w dzień po czwartym „dokarmieniu”.

Gotowy zakwas można przez długi czas przechowywać w lodówce. Po pobraniu z naczynia trzech łyżek zakwasu należy je uzupełnić trzema łyżkami wyrobionego ciasta pobranymi po godzinie od wyrobienia.