Dla restauracji

ZUPA RYBNA A’LA BOUILLABAISSE z RESTAURACJI AUGUSTUS

Klienci restauracji coraz częściej oczekują informacji o składzie dań oferowanych w danym lokalu, w tym informacji o ich wartości odżywczej i obecności w nich określonych alergenów. Unia Europejska wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom. Ustanowiła przepisy zobowiązujące restauracje do podawania klientom informacji umożliwiających dokonywanie świadomego doboru żywności. Wszystko po to, żeby zapewnić odpowiedni poziom ochrony zdrowia i interesów konsumentów.

Pani Regina Szymańska, Kierownik Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku podała, że restaurator nie może przekazywać informacji na temat substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji użytych przy wytworzeniu lub przygotowaniu nieopakowanego środka spożywczego tylko i wyłącznie „na życzenie konsumenta”. Pracownicy restauracji mogą oczywiście udzielać ustnej informacji na ten temat, ale nie zastępuje to posiadania danych w formie zapisu, a niezastosowanie się do przepisów może skutkować mandatem.

Problem wielu restauratorów bierze się stąd, że ustalenie wartości odżywczej oferowanych dań jest kosztowne. Portal go w znacznej mierze rozwiązuje. Udostępnia zarejestrowanym restauracjom swoje łamy, na których można publikować opisy oferowanych dań zawierające informacje wymagane obowiązującymi przepisami. Podstrona danej restauracji w Portalu może pełnić funkcję samodzielnej strony internetowej restauracji lub być powiązana linkami z posiadaną już witryną. Program DrDietman dostępny w trakcie wpisywania danego dania do Portalu, umożliwia ustalenie jego wartości odżywczej. Będzie ona obliczona z odpowiednią dokładnością, o ile w Portalu znajdą się produkty wykorzystywane przez daną restaurację. Nawet jeśli aktualnie ich nie ma, wystarczy zwrócić się e-mailem do dostawcy o zamieszczenie odpowiednich danych w Portalu. Warto kopię opisanego e-maila przesłać na adres: redakcja@jedzdobrze.pl.

Komentarze

  1. Eleon3 5 grudnia 2018

Dodaj komentarz